Kapat

Araç Kiralarken Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar.

Anasayfa
Haberler Araç Kiralarken Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar.

Merhaba ; size araç kiralarken nelere dikkat etmeniz konusunda bilgi vermek istiyorum ,

Öncelikle, araç kiralarken internetten yada görmüş olduğununuz firmadaki  aracı kiralarken kiralama firmalasını inceleyin ve ofise gittikten sonra öncelikle sormanız gereken araba’nın Rent a Car kaskosu’nun olup olmadığıdır, sebebi Rent a Car kasko ile normal kasko arasında ciddi farkların  olmasıdır.  Herhangi bir olumsuzluk halinde size büyük bir külfiyet çıkarabilir. Bu nedenle Rent a Car kasko ya dikkat edelim , Rent a Car kaskosu olmayan yerlerden araç kiralamayın.

Aracı alırken, minimum 2 yada 3 yıllık araçları tercih edin ve  aracın muhakkak garanti süresi içinde ve bakımları yapılan bir araç tercih edin, bununda nedeni, araçta herhangi bir problem olabilir yada sizden önce kullanan biri problem yaratmış olabilir. Otomobilin motor kaput’unu açıp mutlaka kontrol edin, aracın dışında herhangi bir vuruk ve çizik varsa sözleşmede bulunan yerlere mutlaka not aldırmayı unutmayın.

Araçta jant kapağı olmayabilir, lastik yarılmış olabilir, bunları mutlaka açıklama bölümüne yazdırın, yoksa dönüş yaptığınızda size ekstra maliyet çıkabilir.

Aracı teslim esnasında firma ile alakalı herhangi bir şüpheniz var ise motor kaputunu açıp, yağına, suyuna bakıp kontrol edin. Bu konuda kimse size neden diye sormaz. Arabasına güvenen Rent a Car firması bu kontrollerden memnun  olacaktır.

Araç kiralarken bazı firmalar yakıtı boş yada dolu verir, boş aldıysanız boş, dolu aldıysanız dolu verirsiniz. Aracı teslim alırken deponun boş yada dolu olduğunu sözleşmede bulunan yakıtı gösteren açıklama bölümüne kesinlikle yazdırın.

Farklı firmaların sözleşme içerikleri değişiklik göstermektedir, Bazıları sözleşme, bazıları ise sözleşme ve senet içerir, sözleşmeyi imzalarken sorun olmaz fakat sözleşmenin altında senet imzalıyorsanız buda sorun yaratabilir, bu nedenle sözleşmenin bir nüshasını kesinlikle alın ve fiyat yazdırın çünkü size imzalatılan  senetlere sonradan farklı rakamlar işleyebilirler. Sözleşme’de yazılan maddelerini özellikle okuyun.

İmzalamış olduğunuz sözleşmede, firmanın logosu, adresi ve yetkili kişisininde sizin imzaladığınız yerlere benzer imza yerlerinin olması gerekir, bu nedenle teslim eden kişininde imza atması önemlidir çünkü bu durumda karşılıklı sözleşme yaptığınız belli olur.

Aldığınız Firmada km sınırı olup olmadığını teyit edin, eğer günlük km sınırı var ise ve bu sınırı aşarsanız bu durum  size bir maliyet çıkarabilir.

Aracın kaza halinde ne şekilde bir yol izleneceği hakkında firma sahibinden yada çalışanından bilgi alın. Firmaların yapmış olduğu düzenlemeler var, örnek olarak  2000 TL nin altında olan hasarların güvenceye almak için sizden günlük bir ücret talep edilebilir ( LFC ) bu ücret ödendiğinde  2000 TL den muaf olursunuz, örneğin; araca park halinde vuruldu ve bir aynası kırıldı bu aynanın bedeli 2000 TL nin altında tutuyorsa bundan sizin muhaf olup olmadığınızı teyit etmeniz gerekiyor, bazı ufak kazalarda firma sahibi ve ya yetkilisi kaskonun kulanılmasının gerektiğini düşünmüyor ve  bunu sizden talep edebiliyor, bu tarz hasarlarda siz sorumlu olurmusunuz olmazmısınız  yada büyük hasarlardamı sorumlu olacaksınız bu durum uda konuşmanızda fayda var.

Sorumsuzca sağa sola vurulma aşırı hız la yapılan kazalardan  ben muaf olmak istiyorum diyemezsiniz,  sizin ne şekilde kaza yaptığınız iyi niyetli kullanım kötü niyetli kullanım bunların hepsi kaza sonrası tespit edilip sizden tahsil edilebilir.

Aracı alırken muhakkak temiz alırsınız, firma sizden aracı temiz’mi istiyor yada herhangi bir talebi oluyor’mu  aracı alırken bu durumuda görüşmenizde fayda var, bu durumu da aracı alırken teyit edin.

Rize’de güvenle araç kiralayabileceğiniz kurumsal araç kiralama firmaları ;

 

VANLIOĞLU OTO KİRALAMA 

Gsm: 0532 218 44 64

Sabit: 0464 213 31 21

http://www.vanliogluotomotiv.com

 

VEGA RENT A CAR

Gsm: 0532 401 88 00

http://www.rizearackiralama.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir